هیدروسالپنکس چیست؟

.
? هیدروسالپنکس چیست؟


✔همانطور که می دانیم لوله های رحمی در دو طرف قسمت فوقانی رحم قرار دارند و یک سر لوله(پروگزیمال) به رحم وارد شده و سر دیگر(قسمت دیستال ) در مجاورت تخمدانها قرار دارد و وظیفه آنها انتقال تخمک و یا جنین ابتدایی تشکیل شده به داخل حفره رحم می باشد.
✔گهگاه مواردی باعث انسداد قسمت دیستال یا انتهایی لوله شده و باعث تجمع مایع مترشحه از مخاط و یا عفونت درون لوله می شوند که به این حالت هیدروسالپنکس گفته می شود که در نمای سونوگرافی لوله به صورت یک ساختمان مدور و دراز حاوی مایع دیده می شود.
✔این عوامل شامل انواع عفونت های لگنی، آندومتریوزیس و جراحیهای لگن می باشند.

?علائم هیدروسالپنکس:


?درد لگن
?نازایی
?ترشحات زیاد واژینال
✔در بسیاری موارد بیمار ممکن است هیچگونه علائمی نداشته باشد.

? درمان:


✔در صورت وجود هرگونه عفونت در لگن بایستی با آنتی بیوتیک های مناسب، عفونت رفع شود.
✔در موارد نازایی، در صورتی که انسداد قسمت انتهایی شدید نباشد و خود لوله از نظر ساختمانی سالم باشد می توان با جراحی انسداد را برطرف نمود و لوله را به حالت قبل بازگرداند.
✔در صورت آسیب شدید مخاط لوله بایستی از روش IVF استفاده نمود و در بسیاری موارد با توجه به اینکه ترشحات لوله از قسمت متصل به رحم(پروگزیمال) موجب اختلال در بارداری می شود، بایستی قبل از IVF، لوله بریده شده و یا بسته شود.
✔در صورت عدم وجود هر گونه علائمی اعم از ترشحات شدید، نازایی، درد و یا نبودن علائم عفونت، نیازی به اقدامات جراحی نبوده و تنها بیمار تحت نظر قرار گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید